סנונית   מידע למורה תערוכת עבודות עבודה לדוגמה צעד צעדהשורשים שלי
 





כיצד לצייר עץ משפחה

עץ המשפחה (או 'אילן היוחסין') הוא הלב של כל עבודת שורשים.
עץ המשפחה הוא תרשים גרפי המתאר את בני המשפחה ואת הקשרים ביניהם: הורים, בנים, אחים, בני זוג, דודים ועוד. כדי לצייר עץ משפחה אתם חייבים להכיר את שמותיהם של כל הקרובים המופיעים בו. לרוב, ציור העץ מכיל פרטים מעטים על כל אדם המופיע בו.  את רוב המידע שאספתם על בני המשפחה לא תוכלו לרשום בעץ - תמונות, סיפורים וראיונות.

היום קיימות תוכנות מחשב רבות לאיסוף מידע וציור עצי משפחה. בהמשך תמצאו קישורים לאתרים רבים המציעים תוכנות כאלה, חלקן תוכנות שיתופיות. בדף זה נסביר את העקרונות של ציור העץ, ונשאיר לכם את ההחלטה אם לצייר ביד או להשתמש בתוכנה.

מאיפה מתחילים?
את ציור העץ כדאי שתתחילו ב 'עלה' שלכם עצמכם. ציירו מלבן או אליפסה, ורשמו בתוכו את שמכם ואת שנת הלידה שלכם. אלה הפרטים הבסיסיים שרצוי לרשום לכל שם בעץ המשפחה. אם תרצו ניתן להוסיף את שם הישוב בו גרה המשפחה בזמן שנולדתם. למסגרת השם נקרא 'עלה'.
לפעמים נוהגים לצייר מסגרת שונה לגברים ונשים. הנשים בתוך אליפסה והגברים במלבן. אם תרצו תוכלו לבחור צורות שונות לעלים בעץ שלכם.

השלב הבא הוא ציור שמות ההורים. ציירו את שני העלים זה ליד זה מעל לעלה שלכם, וחברו ביניהם בקו. קו זה מציין ששני שמות אלה הם של בני-זוג נשואים. שימו לב: מכיוון שברוב המשפחות נוהגים לאמץ את שם המשפחה של אבא, יש לרשום בעלה של אמא את שם המשפחה שלה מהבית, כפי שנקראה לפני הנישואין. מתוך הקו המקשר בין העלים של ההורים ציירו קו שיוביל אל העלה שלכם. זהו קו המציין שעלה זה הוא צאצא של הורים אלה. בציור של דינה אפשר לראות שאביה, בוריס, נפטר בשנת 1991.

עכשיו הוסיפו ליד העלה שלכם את העלים של אחיכם ואחיותיכם. אחר-כך הוסיפו את סבא וסבתא, הוריהם של ההורים.

בשלב הזה כבר תוכלו לראות שלעץ יש שני כיוונים:

  1. כיוון האורך (או הגובה) שמציין את מספר הדורות במשפחה. כל דור אבות מצוייר מעל דור הצאצאים. אם תספרו את שורות השמות בציור שלכם תוכלו לדעת כמה דורות מופיעים בו.
  2. כיוון הרוחב מתאר את מספר האחים שיש בכל משפחה. בדור שלכם - מספר השמות לרוחב הוא כמספר האחים שלכם (כולל אתכם). בדור ההורים - אלה הדודים והדודות. בדור של סבא וסבתא אלה הדודים והדודות של הוריכם.

לכל צירוף של עלים נקרא 'ענף'. כאשר תציירו את העץ תוכלו לראות איך כל צאצא הוא בעצם התחלה של ענף חדש.

עצי המשפחה נוטים להתנפח מהר לרוחב, משום שאת הדודים והדודות שלכם ושל הוריכם אתם מכירים, וקל לכם למלא במהירות את הענפים שלהם. החלק הקשה שבציור עץ המשפחה, ובעצם של איסוף המידע כולו, הוא ציור העץ לגובה. ככל שתחקרו בעבר הרחוק יותר, כך יקשה עליכם למצוא את השמות ותאריכי הלידה של אבות המשפחה. אם מישהו במשפחתכם כבר צייר את עץ המשפחה, תוכלו להיעזר במידע שלו. אם לא, תצטרכו להסתפק בזכרונות, ואלה לא תמיד מקיפים הכל.

למעשה, הזיכרון הוא המטרה העיקרית לבניית עץ משפחה. דינה הצליחה למצוא מה היה שמה של סבתא של סבתה, נויה ברמן, שנולדה לפני מאה וחמישים שנה.

המשפחה מסתבכת
במשפחות רבות המצב לא פשוט כל כך. זוגות התגרשו והתחתנו בשנית. ילדים נולדו לאותה אם מאבות שונים ולאותו אב מאמהות שונות. כיצד מציירים את כל זה בעץ?

תוכנות המחשב מכירות את הצירופים האלה, ויודעות להתמודד איתן.
אם אתם מציירים את העץ ביד, פשוט מציירים עלה נוסף ליד העלה של בן הזוג שהתגרש, ומחברים את שני העלים בקו. אם יש לזוג ילדים, מחברים את הילדים בקו לקישור הנכון. בדוגמה לפנינו אפשר לראות שדודה של דינה, ברטה, איננה ביתו של סבא שולום, אלא של גריגורי, שהיה בעלה הראשון של סבתא אנה.

ציור העץ:
לאט לאט גדל העץ שלנו. אנחנו מקווים שבכל הזמן הזה ציירתם את העץ על דפי - טיוטא. בכל פעם שתרצו להוסיף עלים תגלו שאין מספיק מקום. אולי תרצו לצייר את העץ שוב, ולתכנן את פריסת העלים בצורה אחרת, כך שייכנסו היטב לתוך הדף.

אם בניתם את כל זה בתוכנת מחשב, אולי עוד לא ראיתם בכלל את העץ שלכם. עכשיו עליכם לבחור את צורת העץ שברצונכם לצייר. תוכנות המחשב יודעות לייצר עצים שונים, על פי העלה ההתחלתי (כלומר, האדם שנמצא במרכז העץ) ועל פי יחס הקרובים בציור. כאן נביא דוגמאות לשלושת הצורות העיקריות: עץ צאצאים ועץ אבות. כמובן שיש אפשרות להציג את העץ המלא.

עץ צאצאים: העץ יתאר את כל הצאצאים של העלה המרכזי. בדוגמה שלנו, עץ הצאצאים של דינה יהיה ריק, כי עדיין אין לה צאצאים כלל. אולם עץ צאצאים יהיה בעל מבנה כזה:

עץ אבות: עץ המתאר את האבות והאמהות של העלה המרכזי. עץ אבות ייראה כך:

לפני שתציירו את העץ לעבודת השורשים שלכם, התיעצו עם המורה כדי לדעת באיזה פירוט עליכם לצייר את העץ.

צורות של עצים
כפי שראיתם. יש מבנים שונים של עצים. אם אתם משתמשים בתוכנת מחשב, המחשב יצייר עבורכם את העץ. שימו לב לכך שתוכנות רבות אינן מדפיסות עברית בצורה טובה, ואולי תצטרכו לעשות התאמות שונות לפני ההדפסה. אם תבחרו להדפיס בפונטים גדולים, סביר שהעץ יתפרס על יותר מעמוד אחד. לאחר ההדפסה יהיה עליכם לגזור את שולי הדפים ולהדביקם זה לזה.

אם אתם רוצים לצייר ביד, תהיה לכם הזדמנות לאייר את העץ שלכם, או להשתמש באיור מוכן. לחצו כאן כדי לראות דוגמאות שונות לעצים כפי שציירו אנשים שונים.





bullet צעד צעד bullet עבודה לדוגמה bullet תערוכת עבודות bullet מידע למורה
השורשים שלי
סרגל ניווט על אודות עבודות שורשים מחקר גנאלוגי קבוצות דיון נווט אתרים
לדף הראשי
design
 
 

על אודות - עבודות שורשים - מחקר גנאלוגי - קבוצות דיון - נווט אתרים - לדף הראשי

.הופק בשיתוף מטה קרמניצר - שנהר. המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך
(כל הזכויות שמורות © 2002. סנונית (ראה תנאי שימוש